Δευτέρα, 30 Δεκεμβρίου 2013

Απονομές στα προκριματικά νεανικά

            Κατηγορία Α8: 1ος Γκαρίπης Μάριος, 2ος Ιακωβίδης Ορέστης, 3ος Στοϊμενίδης Δημήτριος



           Κατηγορία Κ10: 1η Πάσογλου Νικολέττα, 2η Γιαννουλάκη Ερμοφίλη, 3η Μπεράτζε Αναστασία




            Κατηγορία Α10: 1ος Γαβριήλ Οδυσσέας, 2ος Ποτούλης Ιωάννης, 3ος Βενετίδης Γεώργιος


Κυριακή, 29 Δεκεμβρίου 2013

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ ΝΕΑΝΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΕΣΣΘ-Χ

Τελείωσε χθες η προκριματική φάση των ατομικών νεανικών πρωταθλημάτων της ΕΣΣΘ-Χ για το 2014. Οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 200, ενώ πέρσι ήταν 150. Η διοργάνωση κρίθηκε επιτυχής, όχι μόνο για τις αυξημένες συμμετοχές, αλλά και για το χώρο των αγώνων. Αν εξαιρέσουμε την αργοπορημένη εξυπηρέτηση στο χώρο της καφετέριας των συνοδών-γονέων, όλα τα υπόλοιπα ήταν πολύ καλά, ιδιαίτερα ο αγωνιστικός χώρος ήταν εξαιρετικός και όλα τα παιδιά μπόρεσαν να παίξουν συγκεντρωμένα και να ευχαριστηθούν τις παρτίδες τους.   Συγχαρητήρια λοιπόν στους διοργανωτές, και καλή επιτυχία και στο Λευκό Πύργο.
   Φέτος, οι σκακιστικοί σύλλογοι Συκεών συμμετείχαν στα προκριματικά νεανικά με 20 σκακιστές/στριες. Καταρχήν, συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή τους.
   Στην κατηγορία Α8 ο Μάριος Γκαρίπης με εξαιρετική εμφάνιση πέτυχε το απόλυτο (7/7), στην  πρώτη του παρουσία σε επίσημους αγώνες και είναι πλέον ο πρωταθλητής Θεσσαλονίκης-Χαλκιδικής για τους σκακιστές που γεννήθηκαν μετά το 2006.
  Στην κατηγορία Α10 ο Γιώργος Βενετίδης κατετάγη 3ος με 5,5/7. Την μοναδική του ήττα την έκανε στον τελευταίο γύρο, ίσως και εξαιτίας μίας ίωσης που τον ταλαιπωρούσε από το προηγούμενο βράδυ.
  Στην κατηγορία Κ10 η Γιαννουλάκη Ερμοφίλη κατέκτησε τη δεύτερη θέση με 6/7, χάνοντας μόνο από την πρώτη και αήττητη Πάσογλου Νικολέττα, σε ένα γκρουπ με κορίτσια που πρωταγωνιστούν σε πανελλήνιο επίπεδο.
   Στην κατηγορία Κ14 η Μαστρακούλη Ευαγγελία με 4,5/7 κατέκτησε την 4η θέση και έμεινε για πολύ λίγο έξω από τα μετάλλια.
   Όλα τα παιδιά είχαν πολύ καλές εμφανίσεις, αν και τα περισσότερα ήταν οι μικροί στην κατηγορία τους:
Α8: Χαλκιάς Μιχαήλ-Παναγιώτης με 3/7 (νήπιο), Παρίσης Γεώργιος 2,5/7 (1η Δημοτικού)
Α10: Παπαδόπουλος Αντώνιος με 4/7 στη 13η θέση, Λέφας Θεολόγος (4/7, 3η Δημοτικού), Κότελης Δρόσος (2,5/7, 3η Δημοτικού), Λέφας Νικόλαος (2/7, 3η Δημοτικού)
Α12: Μάγγος Νικόλαος με 4,5/6 κατέκτησε την 9η θέση (5η Δημοτικού με εξαίρεση στον 1ο γύρο), Τσακίρης Σωτήρης (3/7, 5η Δημοτικού), Αυγερινός Γεώργιος (2/7, 5η Δημοτικού)
Α14: Μαστρακούλης Συμεών με 4,5/7 κατετάγη 7ος και ο Αχπαρίδης Δημήτρης (3/5 με δύο εξαιρέσεις)
Κ14: Γιάντσιου Άννα-Μαρία 12η
Α16: Κρημνιανιώτης Χαρίλαος 9ος και Θεοδοσιάδης Παύλος 10ος.
   Τέλος και μία αναφορά στους τρεις σκακιστές που στελεχώνουν τις αναπτυξιακές σκακιέρες του Παναθλητικού ΣΦ Συκεών που δε συμμετείχαν στη διοργάνωση:
Παπαδόπουλος Χαράλαμπος, Χρηστόφ Πέτρος  λόγω αγωνιστικών υποχρεώσεων τους με τις ομάδες τους στο μπάσκετ
Γιαννουλάκης Λάμπρος (προκρίθηκε απευθείας στα τελικά, λόγω της κατάκτησης του πανελλήνιου πρωταθλήματος στην κατηγορία Α12 το 2013)

Σάββατο, 21 Δεκεμβρίου 2013

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Ξεκινάει το Σάββατο 21/12/13 η προκριματική φάση της ΕΣΣΘ-Χ για τα πανελλήνια νεανικά ατομικά πρωταθλήματα κατηγοριών Κ8-Κ16 2014, με τη συμμετοχή πολλών μικρών σκακιστών/στριών των σκακιστικών συλλόγων Συκεών. Στους δύο παρακάτω πίνακες εμφανίζονται αναλυτικά οι συμμετοχές των παιδιών και των δύο συλλόγων των Συκεών.
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΦ ΣΥΚΕΩΝ

ΚΡΗΜΝΙΑΝΙΩΤΗΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ
Α16
ΜΑΣΤΡΑΚΟΥΛΗΣ ΣΥΜΕΩΝ
Α14
ΜΑΣΤΡΑΚΟΥΛΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ
Κ14
ΜΑΓΓΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Α12
ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΣΩΤΗΡΗΣ
Α12
ΒΕΝΕΤΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Α10
ΓΙΑΝΝΟΥΛΑΚΗ ΕΡΜΟΦΙΛΗ
Κ10
ΛΕΦΑΣ ΘΕΟΛΟΓΟΣ
Α10
ΛΕΦΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
Α10
ΠΑΡΙΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ
Α8



                     ΠΑΣ ΣΥΚΕΩΝ «Ο ΦΟΙΒΟΣ»

ΘΕΟΔΟΣΙΑΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ
Α16
ΑΧΠΑΡΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Α14
ΓΙΑΝΤΣΙΟΥ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ
Κ14
ΑΥΓΕΡΙΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Α12
ΜΑΥΡΟΥΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Α12
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
Α10
ΚΟΤΕΛΗΣ ΔΡΟΣΟΣ
Α10
ΓΚΑΡΙΠΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
Α8
ΑΣΛΑΝΙΔΟΥ ΣΕΒΑΣΤΙΑΝΗ
Κ8
ΤΑΧΜΕΤΖΙΔΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ
Α8
ΧΑΛΚΙΑΣ ΜΙΧΑΗΛ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Α8

Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά και καλές παρτίδες

Δευτέρα, 16 Δεκεμβρίου 2013

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

    Για την περίοδο των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάςλόγω της συμμετοχής πολλών παιδιών στα προκριματικά νεανικά και στο τουρνουά του Λευκού Πύργουτο αγωνιστικό τμήμα θα συνεχίσει κανονικά τις προπονήσεις του για την καλύτερη προετοιμασία των σκακιστών/στριών του συλλόγουΤο πρόγραμμα προπονήσεων λόγω των αγωνιστικών υποχρεώσεων των παιδιών στα παραπάνω τουρνουά μεταβάλλεται ως εξής:

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ 1
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ 2
ΔΕΥΤΕΡΑ 23/12
12μμ-2μμ
12μμ-2μμ
ΠΕΜΠΤΗ 26/12
10πμ-12πμ
10πμ-12πμ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27/12
10πμ-12πμ
10πμ-12πμ
ΣΑΒΒΑΤΟ 28/12
10πμ-12πμ
12πμ-2μμ
ΚΥΡΙΑΚΗ 29/12
7μμ-9μμ:ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΑΙΝΙΑΣ

ΠΕΜΠΤΗ 2/1
10πμ-12πμ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3/1
10πμ-12πμ

ΣΑΒΒΑΤΟ 4/1
10πμ-12πμ
12πμ-2μμ
ΤΡΙΤΗ 7/1
10πμ-12πμ

ΤΕΤΑΡΤΗ 8/1

2:30μμ-4:30μμ

   Τα τμήματα του κΓεροντόπουλου θα ξεκινήσουν κανονικά από την Πέμπτη 09/01/14, λόγω υποχρεώσεων του σαν διαιτητής στα προκριματικά νεανικά και στα τελικά κάτω των 18, που θα διεξαχθούν φέτος στη Θεσσαλονίκη.
                             
                      Σας ευχόμαστε καλές γιορτές και καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά
                                   Τα ΔΣ των σκακιστικών συλλόγων Συκεών

Τετάρτη, 11 Δεκεμβρίου 2013

1ο ΕΑΡΙΝΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ "ΣΥΚΙΕΣ 2014"

1ο ΕΑΡΙΝΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ «ΣΥΚΙΕΣ 2014»

1.ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ:
Τα σωματεία Παναθλητικός Σ.Φ. Συκεών και Π.Α.Σ. Φοίβος Συκεών σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.Θ.-Χ προκηρύσσουν τουρνουά που θα διεξαχθεί σε 4 ομίλους ανάλογα με την διεθνή αξιολόγηση των σκακιστών.

Συγκεκριμένα από τους συμμετέχοντες οι 27 πρώτοι θα σχηματίσουν τρεις ομίλους στους οποίους θα διεξαχθούν τρία διαφορετικά τουρνουά πουλ:
1ος όμιλος: σκακιστές/στριες με σειρά κατάταξης (1-9)
2ος όμιλος: σκακιστές/στριες με σειρά κατάταξης (10-18)
3ος όμιλος: σκακιστές/στριες με σειρά κατάταξης (19-27)
Οι υπόλοιποι παίκτες θα αγωνιστούν σε ελβετικό τουρνουά 9 γύρων με όριο συμμετοχών 44 σκακιστές/στριες.

Όλα τα τουρνουά θα σταλούν για εθνική και διεθνή αξιολόγηση.

2.ΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΑΓΩΝΩΝ:

ΓΥΡΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
ΩΡΑ
1ος
Παρασκευή
21/02/2014
18:00
2ος
Σάββατο
22/02/2014
17:00
3ος
Σάββατο
01/03/2014
17:00
4ος
Κυριακή
02/03/2014
17:00
5ος
Σάββατο
08/03/2014
17:00
6ος
Κυριακή
09/03/2014
17:00
7ος
Σάββατο
15/03/2014
17:00
8ος
Κυριακή
16/03/2014
17:00
9ος
Σάββατο
22/03/2014
17:00

 3. ΤΟΠΟΣ  ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ:
Οι αγώνες θα γίνουν στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Συκεών (Οδυσσέως Φωκά 46, Συκιές)

4. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ-ΚΛΗΡΩΣΗ 1ΟΥ ΓΥΡΟΥ-ΠΑΡΑΒΟΛΟ:
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν σκακιστές-σκακίστριες με διεθνές έλο πάνω από 1600.
Δηλώσεις  συμμετοχής  μέχρι  την Τετάρτη 12/02/2014. Οι 27 παίκτες με τη μεγαλύτερη αξιολόγηση θα αγωνιστούν στα 3 τουρνουά πουλ.

Για το όπεν, τυχόν κενές θέσεις θα συμπληρωθούν με σκακιστές-σκακίστριες με διεθνές έλο κάτω από 1600 μέχρι την Τετάρτη 19/02/2014.

Η κλήρωση για τα τουρνουά πουλ θα γίνει την Παρασκευή 14/02/2014.
Η κλήρωση του 1ου γύρου για το όπεν θα γίνει την Πέμπτη 20/02/2014.

Το παράβολο συμμετοχής ορίζεται σε 5 ευρώ.

Δηλώσεις συμμετοχής στους Γιαννουλάκη Σπύρο (τηλ: 6942 476308) και Γεροντόπουλο Πρόδρομο (τηλ: 6945 981239) και στο e-mailsykieschess@gmail.com

5. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ-ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ:
Ο χρόνος σκέψης για όλα τα τουρνουά θα είναι 90΄ για τον κάθε παίκτη για τις 40 πρώτες κινήσεις + 30’ για το υπόλοιπο της παρτίδας, με  προστιθέμενο  χρόνο  30΄΄ ανά κίνηση από την 1η  κίνηση.
Η  καταγραφή  των κινήσεων είναι  υποχρεωτική  σε  όλη  τη  διάρκεια  της  παρτίδας.
Ισχύουν  οι Κανόνες  Σκακιού  της  FIDE.
Μηδενίζονται όσοι παίκτες δεν παρουσιασθούν στη σκακιέρα τους το αργότερο 30΄μετά την προγραμματισμένη από την προκήρυξη ώρα έναρξης.

6. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ  ΑΓΩΝΩΝ:
Τη διεύθυνση των αγώνων αναλαμβάνουν τα Δ.Σ. των σκακιστικών συλλόγων Συκεών.

7. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ – ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ:
Επικεφαλής Διαιτητής και υπεύθυνος κληρώσεων ορίζεται ο κ.Γεροντόπουλος Πρόδρομος. Οι κληρώσεις θα ανακοινώνονται στο chess-results.com

8. ΚΑΤΆΤΑΞΗ- ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΡΣΗΣ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ:
Για τα 3 τουρνουά πουλ:
α) Το σύστημα Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
β) Αριθμός νικών (προηγείται ο σκακιστής-τρια με τις περισσότερες νίκες).
γ) Κατάταξη βαθμών του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων

Για το ελβετικό:
α) Αποτέλεσμα του τουρνουά των ισοβάθμων (εάν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους).
β) Το κριτήριο Μπούχολτζ (βαθμοί αντιπάλων)
γ) Το κριτήριο Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
δ) Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας (και τα κριτήρια άρσης της).

9.ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ :
Σε όλα τα τουρνουά θα απονεμηθούν κύπελλα στους νικητές και μετάλλια για την 2η και 3η θέση.


ΤΑ Δ.Σ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΥ ΣΥΚΕΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΟΙΒΟΥ ΣΥΚΕΩΝ

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ 2014 ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΣΥΚΕΩΝ

                                                   

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2020-2021

Αγαπητοί/ες Αθλητές/τριές και Κηδεμόνες, Οι εγγραφές για τη νέα χρονιά στην Σκακιστική Ακαδημία Συκεών Νεάπολης ξεκίνησαν! Ο Σύλλογος μας μ...